Katarzyna Skorczek: Jakie są obecne trendy w urządzaniu kuchni i jadalni?
Agnieszka Marcinkowska: Projekty nowoczesnej kuchni i jadalni mają za zadanie jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby współczesnego użytkownika – te przestrzenie służą wspólnemu spędzaniu czasu, więc są coraz bardziej otwarte i funkcjonalne. Stąd rosnąca popularność wysp kuchennych, które z jednej strony zapewniają dodatkowy blat roboczy, a więc podnoszą funkcjonalność kuchni, a z drugiej – kiedy dostawimy do wyspy krzesła barowe zyskujemy przestrzeń by wygodnie usiąść, a jednocześnie być w centrum wydarzeń, bo przecież dla wielu z nas kuchnia i jadalnie to najważniejsze pomieszczenia w domu. Myślę również, że w dobie coraz większej świadomości ekologicznej na znaczeniu będzie zyskiwał minimalizm – zrezygnujemy stopniowo z zapełniania przestrzeni kuchennej zbędnymi, stojącymi na blatach przedmiotami na rzecz prostoty i uporządkowania oraz prostych form używanych mebli.
>> Krzesła dębowe <<
K.S. Dlaczego Pani zdaniem stołki barowe wróciły do łask i cieszą się aż tak dużą popularnością?
A.M. Myślę, że to dobry kompromis pomiędzy siedzeniem w kuchni - miejscem spotkań z przyjaciółmi ale i największego bałaganu, a siedzeniem przy stole jadalnianym, gdzie czujemy się bardziej formalnie. Można poczuć się we własnym domu jak w barze bez wychodzenia z domu, co w dzisiejszych czasach myślę, że jest nie bez znaczenia ;) Jak wspominałam wyżej – współczesne wnętrza w dużej mierze bazują na funkcjonalności i łączeniu funkcji w jednym pomieszczeniu, a temu sprzyjają niestandardowe rozwiązania.
K.S.: Stonowane kolory rządzą kuchniami w dzisiejszych czasach. Jak można je przełamać?
A.M. Stonowane kolory stałych elementów wyposażenia, takich jak fronty szafek kuchennych czy posadzka, najlepiej przełamywać kolorowymi dodatkami, które w razie zmiany koncepcji na wnętrze bądź znudzenia się starymi można łatwo i stosunkowo tanio wymienić na inne. Mogą to być np. barwne krzesła, które będą przyciągać uwagę zarówno kolorem jak i ciekawą formą; kolorowe pojemniki na przyprawy, nowa roleta w oknie – mogą spowodować, że to samo wnętrze będziemy odbierać zupełnie inaczej.
K.S.: Co jest najtrudniejsze w projektowaniu takich przestrzeni?
Najtrudniejsze zawsze jest pogodzenie oczekiwań inwestora z rzeczywistością, czyli zazwyczaj niewielką w standardowych mieszkaniach przestrzenią przeznaczoną na kuchnię i jadalnię. Ograniczone wymiary wymagają nie lada gimnastyki by zaplanować wszystko ergonomicznie, a jednocześnie ekonomicznie i z efektem wow, którego zazwyczaj oczekują inwestorzy, czyli klienci. W wypadku wyspy kuchennej, przy zastosowaniu standardowej wysokości blatu bywa trudno znaleźć krzesła o odpowiedniej wysokości – standardowe krzesła barowe są za wysokie, a zwykłe krzesła stołowe – za niskie, przez co niewygodne w użytkowaniu. Problematyczne jest też zawsze zagospodarowanie narożników w szafkach kuchennych, jeśli mamy kuchnię w układzie U lub L.
>> Krzesła barowe do kuchni <<
K.S.: O czym nie można zapominać projektując kuchenną lub jadalnianą przestrzeń do jedzenia i spędzania czasu?
A.M. Podstawą jest ergonomia – odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami i urządzeniami kuchennymi, właściwa wysokość blatu roboczego, dostosowana do wysokości przyszłego użytkownika i zapewnienie optymalnego oświetlenia z pewnością pozytywnie wpłyną na komfort przebywania i użytkowania kuchni lub jadalni. Niemniej ważna jest też jakość użytych w projekcie elementów wykończeniowych – kuchnię zazwyczaj projektujemy na lata, warto więc zadbać o to, by wykorzystane materiały i meble pochodziły od sprawdzonych producentów.
Agnieszka Marcinkowska - "Absolwentka Politechniki Krakowskiej, od ponad 5 lat pracuje jako architekt i architekt wnętrz. Jej motto to "dom jest najpierw do mieszkania, potem do podziwiania" - przykłada dużą wagę do ergonomii i funkcjonalności swoich projektów, pamiętając, że niektóre modne rozwiązania są bardzo niepraktyczne w codziennym użytkowaniu. Stawia na prostotę i minimalizm, fascynuje ją mid-century modern, styl skandynawski i loftowy. Stara się, by projekty wychodzące spod jej ręki były przemyślane w każdym calu. Poza pracą miłośniczka książek, kotów i kwiatów".
Wywiad przeprowadziła Katarzyna Skoczek