Drewno to prawdopodobnie najczęstszy materiał wśród stołów jadalnych. Jest bardzo trwałe, dodaje wnętrzu przytulności i idealnie pasuje do każdego stylu. Wszyscy chcielibyśmy, aby nasze stoły dobrze wyglądały i służyły w kuchni lub jadalni przez długi czas. Jak tego dokonać? Stosując się do tych 4 prostych rad!
Ścieraj kurz jak najczęściej.
Niewielkie cząsteczki kurzu mogą wydawać się nieszkodliwe, ale znacząca ilość gromadzącego się kurzu może nawet porysować wykończenie drewna. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu ścieraj kurz za pomocą miękkiej, niestrzępiącej się szmatki. Trzymaj się z dala od chemicznych środków czystości, ponieważ zawierają one silikony, które mogą wsiąknąć w drewno i zmienić jego kolor lub strukturę, tym samym uszkadzając je na dobre. Zamiast tego, lekko zwilż ściereczkę wodą lub użyj ściereczki z mikrofibry, która sama przylega do cząsteczek kurzu.
>> Drewniany stół do kuchni - zobacz propozycje <<
Umieszczenie ma znaczenie.
Nie umieszczaj stołu kuchennego lub jadalnianego z drewna tuż obok kaloryfera i innego źródła ciepła. Wahania temperatury mogą uszkodzić drewno, powodując jego rozszczepienie. Ponadto, jeśli Twój stół posiada dodatkowe blaty, przechowuj je w miejscu o stałej temperaturze. Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie ich w piwnicy lub na strychu, różnica wilgotności i temperatury może odbić się na nich bardzo niekorzystnie.
Obserwuj poziom wilgotności.
Jak w przypadku całej stolarki ogólnie, od drewnianej podłogi po wykończenie, stoły i inne meble, wilgotność jest czynnikiem dość znacząco wpływającym na stan drewna. Staraj się utrzymać wilgotność w swoim domu na poziomie od 30 do 45%. Każdy niższy poziom może spowodować pękanie drewna, a każdy wyższy może spowodować jego puchnięcie. Dlatego szczególnie zimą, w sezonie grzewczym, warto używać nawilżaczy powietrza. Wpłyną one pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie ale i drewniane meble.
Nadaj mu blask.
By drewno prezentowało się pięknie, warto zadbać o jego naturalny blask i połysk. Jak wspominaliśmy powyżej, nie używaj do tego chemicznych produktów z silikonem. Zamiast tego poleruj blat stołu twardym, przeznaczonym do drewna woskiem. Użyj do tego dwóch miękkich, niestrzępiących się ściereczek: jednej do naniesienia wosku, a drugiej do wypolerowania powierzchni blatu. Będzie kosztować Cię to odrobinę wysiłku, ale na szczęście drewnianym stołom wystarczy woskowanie dwa razy do roku.