Niezależnie od tego, czy chcesz kupić swój pierwszy stół, czy chcesz wymienić stary na nowy, obfitość dostępnych na rynku modeli może być przytłaczająca. Aby pomóc Ci w wyborze, przygotowaliśmy krótki poradnik z pięcioma podstawowymi zasadami, na które warto zwrócić uwagę zanim sięgniesz do portfela!
-
Zawsze wybieraj stół większy niż myślisz, że jest potrzebny.
Najtrudniejszą rzeczą, którą zwykle musimy zrozumieć, to że stół zawsze powinien być większy, niż nam się pierwotnie wydaje. I to nic, że wydaje nam się, że nie siedzimy przy nim tak dużo, lub że jest nas w domu tylko troje. Finalnie stół bowiem nigdy nie pełni wyłącznie roli jadalnianej. Przyjmujemy przy nim gości, pracujemy, spędzamy czas, traktujemy jako blat pomocniczy, a nawet plac zabaw. Uwierzcie nam na słowo – im więcej na nim miejsca, tym bardziej komfortowa będzie Wasza codzienność! Oczywiście wszystko w zgodzie z dostępną przestrzenią.
-
Zasada 90 cm
Duży stół nie może oznaczać zagracenia przestrzeni. Zasada jest prosta – dookoła niego powinno znajdować się około 90 cm oddechu. W innym wypadku może przytłoczyć wnętrze, zbyt mocno je wypełniając swoją bryłą. W tej przestrzeni zmieszczą się krzesła, a przy okazji margines na to, by swobodnie poruszać się dookoła.
>> Stoły do kuchni <<
-
Wybierz okrągły stół, jeśli masz mało miejsca.
Okrągłe stoły to świetny sposób na kompaktowe wykorzystanie małych przestrzeni. Mają mniejszą powierzchnię niż prostokątne i kwadratowe, więc zazwyczaj można je zmieścić w przestrzeni, która nie jest idealna dla innego typu stołu. Świetnie nadają się do jadalni w kuchni, kącików śniadaniowych i otwartych przestrzeni jadalnych w salonie. To także dobra opcja do okazjonalnej pracy zdalnej. Okrągły blat jest wybitnie ustawny i nie straszne mu będą nawet ciemne kąty, szczególnie w przypadku, gdy zdecydujemy się na biały odcień. On dodatkowo rozjaśni ciemne pomieszczenia!
-
Kup szklany stół, jeśli masz ciemne mieszkanie.
Jeśli jesteśmy już przy ciemnych przestrzeniach i małych wnętrzach to sprawdzi się tu także szklany stół. Doda on lekkości i nie będzie stanowił bariery dla światła. Jednak pamiętajmy o tym, że szklany stół będzie wymagał nieco więcej konserwacji niż ten z drewnianym blatem. Alternatywą może być biały drewniany stół, z lekkimi nogami, w skandynawskim stylu. Jego utrzymanie w czystości jest banalnie proste i przy odpowiednim modelu sprawdzi się także w bardzo małych i ciemnych pomieszczeniach.
-
Nie bój się drewna
Drewniane stoły mają przypiętą łatkę ciężkich. Niesłusznie! Obecny design sprawia, że także stoły wykonane z drewna mogą być lekkie. Dodatkowe filcowe stopki sprawią, że ich przesuwanie w razie potrzeby, będzie naprawdę proste i bez wysiłkowe. Drewno jest też uniwersalne i pasuje do każdego wnętrza, cechuje się też niezwykłą trwałością i odpornością na plamy. W dodatku do drewnianego stołu można dostawić w zasadzie dowolne krzesła – drewniane, z przezroczystego tworzywa, metalowe, czy tapicerowane. Wszystko w zależności od dostępnej przestrzeni i budżetu.