Wysokiej jakości meble drewniane mogą przetrwać całe życie i często są cenną pamiątką, przekazywaną dalej do użytku przez wiele pokoleń. Jednak nawet najwyższej jakości drewno jest podatne na zadrapania i przetarcia, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowane.
Przy zakupie mebli zawsze warto poprosić o konkretne instrukcje dotyczące czyszczenia i pielęgnacji. Jeśli chodzi o meble już znajdujące się w Twoim domu, oto kilka wskazówek, dzięki którym drewno będzie wyglądało jak najlepiej przez wiele pokoleń.
Szanuj swoje meble
Aby uniknąć pierścieni na powierzchni stołów i uszkodzeń spowodowanych wysoką temperaturą, zawsze używaj podkładek przy ustawianiu szklanek lub kubków i nigdy nie kładź gorących potraw bezpośrednio na stole bez odpowiedniej podkładki.
Unikaj ekspozycji na czynniki naturalne
Światło słoneczne, ciepło i inne czynniki środowiskowe mogą siać spustoszenie na delikatnym drewnie. Nie stawiaj cennych mebli przed niezasłoniętymi oknami, otworami wentylacyjnymi lub kominkami, ponieważ światło i ciepło mogą uszkodzić drewno i sprawić, że szybko wyblaknie.
Często wycieraj
Nikt tak naprawdę nie lubi kurzu, ale ten obowiązek jest jednym z najlepszych sposobów dbania o swoje meble. Unoszące się w powietrzu cząsteczki mogą tworzyć na drewnie warstwę, która drapie powierzchnię. Częste wycieranie z kurzu zapobiega powstawaniu tego nagromadzenia. Zawsze używaj miękkich ściereczek, takich jak bawełniane podkoszulki lub mikrofibry, aby uniknąć uszkodzeń. Pamiętaj o zakamarkach np. pod siedzeniami krzeseł, przy krawędziach stołu itp.
Utrzymuj drewno w czystości
Czasami wycieranie z kurzu to za mało i konieczne jest dokładne czyszczenie drewnianych mebli. Nigdy nie używaj uniwersalnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić wykończenie mebla. Jeśli masz mocno zabrudzone lub lepkie miejsce, zanurz szmatkę w wodzie zawierającej łagodny detergent do naczyń. Należy ją mocno wycisnąć i delikatnie przetrzeć powierzchnię. Następnie należy przetrzeć meble wilgotną szmatką zawierającą tylko wodę, a potem natychmiast wytrzeć miękką, suchą szmatką.
>> Stoły do jadalni <<
Chroń swoje drewno
Większość komercyjnych środków polerskich i sprayów zawiera destylaty ropy naftowej lub olej silikonowy. Stosuje się je, aby uzyskać świeże i lśniące wykończenie oraz zapewnić pewną ochronę drewna. Upewnij się, że nie używasz zbyt dużo produktu, ponieważ może on powodować nagromadzenie, które w połączeniu z brudem tworzy matową, lepką powłokę na meblach. My lubimy produkty jak najbardziej naturalne, na przykład z woskiem pszczelim. One także zapewniają drewnu ochronę i piękny wygląd.
Nie zapomnij o olejowaniu
Jeśli meble nadmiernie wyschły, a drewno nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś, może być konieczne ponowne ich naoliwianie. Zacznij od wyczyszczenia go mydłem lub innym odpowiednim środkiem czyszczącym, a następnie delikatnie nanieś olej meblowy i pozwól mu wsiąknąć w drewno na około 15 minut. Nałóż powłokę ochronną.
Woskowanie
W zależności od wykończenia, niektóre meble mogą mieć woskową powłokę ochronną. W miarę starzenia się tych elementów może być konieczne ponowne woskowanie powierzchni w celu zapewnienia dalszej ochrony. Przetrzyj meble miękką szmatką w celu usunięcia kurzu i zanieczyszczeń. Nałóż warstwę wosku i rozprowadź ją wedle instrukcji z opakowania. Polerowanie woskiem zajmuje chwilę i wymaga odrobiny wysiłku, ale jego efekty są spektakularne!
Zachowaj świeżość zapachu drewna
Czasami starsze kawałki nabierają nieprzyjemnego zapachu, zwłaszcza jeśli były nieodpowiednio przechowywane. Często dzieje się tak w przypadku krzeseł czy stołów znalezionych na strychu u babci, czy w piwnicy u wujka. Tak modne ostatnio meble z PRLu także często nie zachwycają swoim zapachem. Jak go zniwelować? Możesz posypać powierzchnię sodą do pieczenia, aby ją odświeżyć i aby wchłonęła nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj by nie pocierać nią powierzchni mebli!
Szybko usuń mocne plamy
Pomimo Twoich najlepszych starań, czasami plamy i zabrudzenia są nieuniknione. Bez względu na to, jaką bejcę posiadasz, pamiętaj o jak najszybszym jej wyczyszczeniu - im dłużej zostawisz na niej plamę, tym trudniej będzie ją usunąć. Często zapominamy także o czyszczeniu oparć i siedzisk krzeseł, a przecież to jedne z najintensywniej używanych mebli.
>> Hokery do wyspy <<
Właściwe dbanie o drewniane meble nie jest ani trudne, ani nawet nadmiernie czasochłonne, a nagrodą za wysiłek będzie dom wypełniony pięknymi drewnianymi meblami, które wyglądają tak dobrze jak w dniu, w którym do Ciebie trafiły. I takie zostaną przez długie lata.