Uwielbiamy dzieci, ale ich posiadanie wiąże się zwykle z adaptacjami w przestrzeni mieszkania i domu. Z jednej strony, ze względu na bezpieczeństwo, a z drugiej z uwagi na praktyczność i oszczędność czasu. Nie inaczej jest w przypadku, gdy wybieramy krzesła do kuchni i jadalni.
Przede wszystkim wybierając krzesła do kuchni rekomendujemy jak zawsze solidne drewno. Nie ma trwalszego i bardziej przyjaznego dzieciom materiału, który zniesie intensywne użytkowane i jednocześnie będzie ponadczasowy. Drewno jest także łatwe w czyszczeniu, o czym więcej za chwilę.
Jeśli nasze dzieci są jeszcze małe, musimy liczyć się z tym, że stół w kuchni czy jadalni będzie centrum ich funkcjonowania. Zarówno w momencie, w którym jeszcze samodzielnie się nie poruszają – na pewno gotując będziemy chcieli mieć je na oku, więc wylądują w swoim foteliku tuż przy stole, jak i gdy będą miały kilka lat, a blat kuchennego stołu zamieni się w artystyczną pracownię. Farbki, kredki, mazaki, plastelina… jednym słowem: kreatywność! Niestety, resztki tej kreatywności często lądują na krzesłach, podobnie jak jedzenie, soczek wylany z kubeczka, czy niechcący przewrócona kawa. Co w takim wypadku? Jeśli wybierzecie odpowiednie krzesła – nic! Ich czyszczenie zajmie bowiem dosłownie kilka sekund, po których nie będzie ani śladu po żadnej kulinarnej, czy plastycznej katastrofie.
>> Krzesła do jadalni tapicerowane <<
Jakie więc modele wybrać, by ułatwić sobie i dziecku życie? Zdecydujcie się na w całości drewniane krzesła, bez tapicerki i bez podłokietników. Najlepiej takie, w których całe siedzisko zrobione jest z jednego kawałka drewna, dzięki czemu unikniecie trudnych do czyszczenia łączeń i zakamarków. Dobrej jakości drewniane krzesła do kuchni są zwykle od razu zaimpregnowane chroniącym drewno środkiem, którego czyszczenie ogranicza się do przetarcia mokrą szmatką. Dzięki takiej impregnacji drewno nie chłonie wilgoci, ani brudu. Wykończenie krzeseł z jednego kawałka drewna jest zwykle obłe, brak w nim kantów, narożników i ostrych krawędzi, co zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo ich użytkowania przez dzieci.
W zależności od Waszych preferencji, drewniane krzesła do kuchni mogą stać na drewnianych lub metalowych nogach. Metalowe są lżejsze, bardziej kompaktowe ale mniej przytulne i w przypadku kontaktu z małą rączką, nóżką, lub inną częścią ciała nieco bardziej inwazyjne. Drewno jest cięższe, ale bardziej miękkie i gdy zdarzy się jakieś ‘zderzenie’ z krzesłem, na pewno trudniej w ich przypadku o siniaka lub guza.
Drewniane krzesła bez podłokietników rekomendujemy także dlatego, że dzieciom łatwiej na nich znaleźć wygodną pozycję do siedzenia. Doskonale wiemy, jaką gimnastykę potrafią uprawiać dzieci przy stole podczas jedzenia, plastycznych kreacji, budowania z klocków czy czytania lub oglądania ulubionych bajek. Brak podłokietników im to umożliwi. Wspominaliśmy także o siedzisku wykonanym z jednego elementu. Wcześniej pisaliśmy, że takie krzesło jest łatwiejsze w czyszczeniu. Ale to nie wszystko! Jest ono także lepsze dla małych dziecięcych pleców, ergonomicznie dopasowując się do ich kształtu podpiera je na całej powierzchni. Wbrew pozorom to istotne, szczególnie jeśli nasz maluch spędza dużo czasu przy stole.
Oczywiście to, co zoptymalizuje sprzątanie i zapewni wygodę dziecku, będzie także komfortowe dla nas, dorosłych. Drewniane krzesła do kuchni i jadalni są stylowe, trwałe, wygodne i po prostu zawsze i wszędzie dobrze wyglądają. A stół, jak już pewnie doskonale wiecie, to przecież zawsze centrum domu i domowej aktywności. Dobrze więc, by siedzenie przy nim było przyjazne także milusińskim i nie wywoływało u nas dodatkowych obaw o utrzymanie czystości, czy bezpieczeństwo.