Każda rezydencja, mieszkanie, dom i większość budynków komercyjnych na świecie będzie prawdopodobnie zawierać jakiś stolik kawowy, czy to w biurze, pokoju wypoczynkowym, salonie, holu, czy tarasie. Stoliki kawowe są tak powszechnym elementem nowoczesnych wnętrz, że trudno sobie wyobrazić życie bez nich.
Nikogo nie zaskakuje ich obecność we wnętrzach, a w rzeczywistości jednak stoliki są zjawiskiem stosunkowo nowym, ledwie istniejącym w domach i przestrzeni publicznej od kilku wieków! Skąd więc wziął się ten skromny stolik i dlaczego tak szybko stał się popularny na całym świecie?
Odrobina historii
Historyczne pochodzenie stołów kawowych jest niemożliwe do dokładnego określenia. O ile pierwsze użycie terminu "stolik kawowy" miało miejsce dopiero we wczesnym okresie wiktoriańskim, o tyle tworzenie i użytkowanie takich mebli miało miejsce na pewno wcześniej.
Historia zaczyna się od wprowadzenia kawy do Europy Środkowej. To samo w sobie jest historycznym wydarzeniem, któremu poświęcono niezliczoną ilość książek i prac naukowych, choć tylko kilka szczegółów jest pewnych i udokumentowanych. Uważa się, że pierwszymi osobami spożywającymi kawę byli Maltańczycy i Wenecjanie, którzy zyskali do niej dostęp poprzez swoje globalne powiązania handlowe.
Wkrótce potem kawa stała się popularna w Europie, a w centrum uwagi znalazł się Wiedeń. W 1683 r. Austriacy właśnie pokonali Imperium Osmańskie w bitwie pod Wiedniem, a wycofująca się armia pozostawiła po sobie worki z dziwnymi zielonymi ziarnami. Tymi łupami wojny były ziarna kawy, a było ich tak wiele, że dociekliwi Wiedeńczycy spróbowali je wykorzystać i… odwrotu już nie było! Pierwsze kawiarnie w Europie zostały otwarte w stolicy Austrii, a kawa stała się modnym napojem, podbijającym serca konsumentów.
Stolik kawowy w postaci, jaką znamy, wszedł do użytku właśnie tym czasie. W XVII-wiecznej Wielkiej Brytanii kawiarnie pojawiały się jak grzyby po deszczu, w całym kraju. Były to miejsca spotkań mieszczan i oświeconych mężczyzn, którzy gromadzili się i dyskutowali o polityce czy o filozofii. To właśnie w tych tak zwanych "Penny Universities" odkryto pierwsze zarejestrowane zastosowania stołów kawowych Klienci opisywali potrzebę umieszczania filiżanki kawy lub herbaty między łykami obok gazet i czasopism. Właściciele kawiarni, podążając za zgłoszoną potrzebą, zaczęli umieszczać we wnętrzach specjalne stoliki, wykonane właśnie w tym celu.
>> Stoły do salonu <<
Co ciekawe, te wczesne stoliki do kawy nie przypominały tych, które znamy dzisiaj. Były raczej dość wysokie, często do 70 cm, czyli zdecydowanie wyższe niż współczesne.
Z kawiarni do domu
Niedługo potem stoliki kawowe zaczęły pojawiać się w prywatnych domach w całej Europie. Poza kawowymi przyzwyczajeniami, powodem, dla którego takie stoliki zaczęły być powszechnie używane, była nagła popularność herbaty – często nazywano je nawet "tea tables". I choć to herbata pozostaje w niektórych krajach napojem nr 1, stoliki z czasem przybrały nazwę kawowych. Pierwsze z nich, wykorzystywane w prywatnych wnętrzach, miały zwykle ozdobne, przerysowane cechy, takie jak wykończenia liści złotego pnącza, gigantyczne nogi, i często ważyły nawet pół tony! Z czasem stoliki zaczęły wkraczać do domów wszystkich klas społecznych, ponieważ konsumpcja gorących napojów stała się powszechna. Design się uprościł, waga zmniejszyła, cena była przystępna.
Na początku XX wieku, zamiast szerokich stolików do kawy, które znamy dzisiaj, były one zazwyczaj bardzo wąskie. Lata 20. i 30. były erą Art Deco, a stoliki podążyły za tym trendem poprzez długie, eleganckie, metaliczne kształty, ledwie wystarczająco szerokie i stabilne, aby utrzymać filiżankę kawy i talerzyk ciasta. Okres powojenny to stoliki większe, ponieważ zaczęto je wykorzystywać do bardziej praktycznych celów, musiały więc zmieścić zastawę kawową dla gości.
W dzisiejszych czasach projekty stołów do kawy sięgają od tradycyjnych, stylizowanych na stare, do ultranowoczesnych. Nie ma żadnych reguł, dominującego stylu. Duża różnorodność designu, materiałów i kolorów sprawia, że ten mebel ma funkcję nie tylko praktyczną, ale i estetyczną, personalizując wnętrze i nierzadko dodając mu charakteru. Jedno się nie zmieniło – stolik kawowy zachował swoją funkcję jako centralny punkt spotkań towarzyskich, nadal jest kojarzony z gościnnością, przyjmowaniem gości, prowadzeniem ożywionych rozmów i oczywiście piciem kawy. Śmiało możemy powiedzieć, że nic nie zapowiada jego szybkiego zniknięcia z salonów. Na szczęście!